06 May 2014
Explore the 62 nominations from 22 countries for the 2014 UIA Gold Medal and Prizes

Twenty-two UIA Member Sections have sent in nominations for the 2014 UIA Gold Medal and Prizes. Thanks to professional organizations in, Australia, Brazil, Canada, Costa Rica, Egypt, France, Greece, Italy, Lebanon, Malaysia, Nigeria, Norway, Poland, Portugal, Russia, South Africa, South Korea, Spain, Sudan, United Kingdom, USA, and the Uzbekistan, sixty two nominations have been received, fifteen of which are for the 2014 Gold Medal.

 

The jury will meet in Melbourne, Australia, on May 5. It is composed of the UIA Bureau Members: Albert Dubler, President, Louise Cox, Immediate Past President, Michel Barmaki, Secretary General, Patricia Emmett, Treasurer, and Vice-Presidents Antonio Raffaele Riverso, Deniz Incedayi, Thomas Vonier, Mohamed Esa and Ali Hayder.

The results will be revealed during the UIA Congress in Durban, South Africa on August 6, 2014, in the presence of the winners.

 

The UIA Gold Medal is the most prestigious award attributed to an architect by his fellow architects.

 

The UIA Prizes recognize the professional practice of an architect according to a particular theme:

  • The Sir Patrick Abercrombie Prize for town planning and improving the quality of public spaces and landscapes
  • The Auguste Perret Prize for advanced technology, innovation, and implementation of green and energy-efficient structures and materials
  • The Jean Tschumi Prize for excellence in architectural education, criticism or architectural history.
  • The Sir Robert Matthew Prize for the amelioration of habitats and public spaces in the interest of harmonious and cooperative development
  • The Vassilis Sgoutas Prize for architecture serving the most impoverished and for the conception of inventive solutions for reducing poverty and indigence.

 

 

Explore the 62 nominations in the slideshow:

slideshow

  • Gold Medal: Oriol Bohigas i Guardiola, Spain, nominated by Spanish Section (CSCA
  • Gold Medal: Andrey Bokov, Federation of Russia, nominated by Russian Section (UA
  • Gold Medal: Marek Budzyński, Poland, nominated by Polish Section (SARP)
  • Gold Medal: Alberto Cecchetto, Italy, nominated by Italian Section (CNAPPC)
  • Gold Medal: Gabriel Fagan, South Africa, nominated by South African Section (SAI
  • Gold Medal: Norman Foster, United Kingdom, nominated by British Section (RIBA)
  • Gold Medal: Pancho Guedes, Portugal, nominated by Portugal Section (Ordem dos Ar
  • Gold Medal: Zaha Hadid, United Kingdom, nominated by Egyptian Section (SEA)
  • Gold Medal: Jong Soung Kimm, Republic of Korea, nominated by Korean Section (FIK
  • Gold Medal: Paulo Mendes da Rocha, Brazil, nominated by Brazilian Section (IAB)
  • Gold Medal: Ieoh Ming Pei, USA, nominated by American Section (AIA)
  • Gold Medal: Bruno Stagno, Costa-Rica, nominated by Costarican Section (CACR)
  • Gold Medal: King Mun Yeang, Malaysia, nominated by Malaysian Section (PAM)
  • Gold Medal: Eberhard Zeidler, Canada, nominated by Canadian Section (RAIC)
  • Sir Patrick Abercrombie Prize: Nikos Fintikakis, Greece, nominated by Greek Sect
  • Sir Patrick Abercrombie Prize: Alexander Kuzmin, Federation of Russia, nominated
  • Sir Patrick Abercrombie Prize: Josep María Llop i Torné, Spain, nominated by Spa
  • Sir Patrick Abercrombie Prize: Peter Rees, United Kingdom, nominated by British
  • Sir Patrick Abercrombie Prize: Jorge Wilheim, Brazil, nominated by Brazilian Sec
  • Auguste Perret Prize: Solar Research Centre (CISOL) Project (ETSAV-UPC) nominate
  • Auguste Perret Prize: Totan Kuzembaev, Federation of Russia, nominated by Russia
  • Auguste Perret Prize: Satprem Maïni, France, nominated by Egyptian Section (SEA)
  • Auguste Perret Prize: Peter Rich, South Africa, nominated by South African Secti
  • Auguste Perret Prize: Werner Tscholl, Italy, nominated by Italian Section (CNAPP
  • Jean Tschumi Prize: Haig Beck & Jackie Cooper, Australia, nominated by Australia
  • Jean Tschumi Prize: REHABITAR Project, Spain, nominated by Spanish Section (CSCA
  • Jean Tschumi Prize: Miguel Alves Pereira, Brazil, nominated by Brazilian Section
  • Jean Tschumi Prize: Dominique Gauzin-Müller, France, nominated by French Section
  • Jean Tschumi Prize: Ora Joubert, South Africa, nominated by South African Sectio
  • Jean Tschumi Prize: Alexander Kudryavtsev, Federation of Russia, nominated by Ru
  • Jean Tschumi Prize: Pierre Neema, Lebanon, nominated by Lebanese Section
  • Jean Tschumi Prize: Ewa P. Porębska, Poland, nominated by Polish Section (SARP)
  • Jean Tschumi Prize: Joseph Rykwert, United Kingdom, nominated by British Section
  • Jean Tschumi Prize: Mirko Zardini, Italy, nominated by Italian Section (CNAPPC)
  • Sir Robert Matthew Prize: Heather Dodd & Colin Savage, South Africa, nominated b
  • Sir Robert Matthew Prize: Seoul Metropolitan Government, Republic of Korea, nomi
  • Sir Robert Matthew Prize: Peter Barber, United Kingdom, nominated by British Sec
  • Sir Robert Matthew Prize: Mario Cucinella, Italy, nominated by Italian Section (
  • Sir Robert Matthew Prize: Ross Langdon, Australia, nominated by Australian Secti
  • Sir Robert Matthew Prize: Jacek Lenart, Poland, nominated by Polish Section (SAR
  • Sir Robert Matthew Prize:  Josep María Llop i Torné, Spain, nominated by Spanish
  • Sir Robert Matthew Prize: Hervé Potin, France, nominated by French Section (CIAF
  • Sir Robert Matthew Prize: Nikita Yawein, Federation of Russia, nominated by Russ
  • Vassilis Sgoutas Prize: Arquitectos Sin Fronteras - España, nominated by Spanish
  • Vassilis Sgoutas Prize: Auroville Earth Institute & Satprem Maïni, India, nomina
  • Vassilis Sgoutas Prize: Fondation Architectes de l'Urgence, France, nominated by
  • Vassilis Sgoutas Prize: Directeurs de GAPP Architects, South Africa, nominated b
  • Vassilis Sgoutas Prize: LGA Architectural Partners, Canada, nominated by Ranjit
  • Vassilis Sgoutas Prize: Peter Clegg & Keith Bradley, FCBS, United Kingdom, nomin
  • Vassilis Sgoutas Prize: Seoul Metropolitan Government, Republic of Korea, nomina
  • Vassilis Sgoutas Prize: Studio TAMassociati, Italy, nominated by Italian Section
  • Vassilis Sgoutas Prize: Thorsten Deckler & Anne Graupner, South Africa, nominate
  • Vassilis Sgoutas Prize: TYIN tegnestue Architects, Norway, nominated by Norway S
  • Vassilis Sgoutas Prize: Kunlé Adeyemi, Nigeria, nominated by Louise Cox
  • Vassilis Sgoutas Prize: Aziza Chaouni, Canada, nominated by Canadian Section (RA
  • Vassilis Sgoutas Prize: Adrián Coto, Costa Rica, nominated by Costarican Section
  • Vassilis Sgoutas Prize: Ross Langdon, Australia, nominated by Australian Section
  • Vassilis Sgoutas Prize: Sviatoslav Mindrul, Federation of Russia, nominated by R
  • Vassilis Sgoutas Prize: Piotr Mync, Poland, nominated by Polish Section (SARP)
  • Vassilis Sgoutas Prize: Anna Rubbo, Australia, nominated by Australian Section (
  • Vassilis Sgoutas Prize: Carin Smuts, South Africa, nominated by South African Se
  • Vassilis Sgoutas Prize: Sergo Sutyagin, Ouzbekistan, nominated by Ouzbek Section